Logo row
Materac lateksowy - charakterystyka - Fabryka Materacy JANPOL

Materac lateksowy – charakterystyka

Materac lateksowy – charakterystyka, czyli wszystko co musisz wiedzieć o lateksie w materacu.


Lateks w materacu.

Czym jest lateks wykorzystywany w materacu? W naszej produkcji stosujemy kilka typów lateksu. Główny podział to ten na lateks naturalny oraz lateks syntetyczny.

Lateks naturalny, czyli mleczko kauczukowe (obecne w minimum 80% wypełnienia bloku) wykorzystujemy w materacu z linii Janpol Eco – Roma. W takiej proporcji przyjmuje się, że jest to materiał naturalny. Wynika to z faktu, że nie istnieje materac fizycznie wykonany ze 100% mleczka kauczukowego, ponieważ nie byłby produktem trwałym. Mleczko kauczukowe pod wpływem promieni UV może ulegać kruszeniu, dlatego stosuje się domieszkę lateksu syntetycznego, która sprawia, że lateksowy blok zachowuje trwałość, nadany kształt i właściwości.

W pozostałych materacach wykorzystujemy lateks syntetyczny, który właściwie jest mieszanką lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego w proporcjach 80 do 20. Czyli np. w materacu Demeter znajduje się 80% lateksu syntetycznego, a 20% naturalnego mleczka kauczukowego. Wyjątkiem jest lateks Pulse, który składa się w ponad 50% z naturalnego mleczka kauczukowego. Stosowany w naszych materacach lateks syntetyczny jest w pełni bezpieczny dla użytkownika. Jest niezwykle trwały, elastyczny, a jego właściwości są zbieżne z właściwościami naturalnego lateksu.

lateks

 

Dla użytkownika różnica pomiędzy surowcem naturalnym a syntetycznym nie jest raczej odczuwalna, a jeżeli taka istnieje to jest spowodowana gęstością lateksu. Lateks naturalny może być bardziej elastyczny niż lateks syntetyczny, jednak w obecnie wykorzystywanych surowcach zauważa się niewielkie rozbieżności.

 

Właściwości lateksu.

Główną zaletą lateksu jest jego elastyczność i trwałość. To surowiec niezwykle sprężysty, a przy tym delikatny dla skóry. Posiada również właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Nie przyciąga kurzu, a na jego powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, dlatego też jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Struktura lateksu (wykorzystywanego w naszej produkcji) sprawia, że jest surowcem bardzo higienicznym. Otwarta budowa komórkowa gwarantuje wysoki stopień wentylacji, dzięki czemu materac oddycha i szybko oddaje nagromadzoną we wnętrzu wkładu wilgoć.

Materac w całości z lateksu czy materac kieszeniowo – lateksowy lub piankowo – lateksowy?

Materace lateksowe znajdujące się w naszej ofercie możemy podzielić na dwa główne typy:

– materace wykonane z innych surowców, uzupełnione warstwą lateksu, np. materac Nolli, materac Andromeda, materac dziecięcy Lio, materac Pulse Elegant, materac Cora

oraz

– materace w całości wykonane z bloku lateksowego, np. materac Demeter, materac Fides, materac Atena, materac dziecięcy Fini, materac Roma.

Który rodzaj materaca lateksowego wybrać?

To indywidualna kwestia. Lateks sam w sobie jest materiałem elastycznym, dopasowującym się do ciała i przewiewnym. W połączeniu z innymi surowcami może tworzyć materace o specyficznych właściwościach. Najczęściej jest stosowany w celu zwiększenia elastyczności powierzchni i podniesienia komfortu. W odróżnieniu od pianki termoelastycznej dopasowuje się do ciała automatycznie, na jego powierzchnię nie wpływa temperatura, dlatego też nie nagrzewa się nadmiernie, co jest zaletą, szczególnie w okresie upałów.

Wybór opcji wykonanej w całości z lateksu lub w połączeniu z innymi materiałami jest zatem kwestią indywidualną. Wybierając materac wykonany z pełnego bloku lateksowego zyskujemy na pewno model sprężysty, elastyczny, dobrze dopasowujący się do ciała i w pełni antyalergiczny. Decydując się na opcję łączoną z innymi surowcami – możemy wybrać modele o zróżnicowanych twardościach i o właściwościach wykraczających poza te, które oferuje nam lateks.

Rodzaje lateksu w materacach Janpol.

W naszej ofercie wykorzystujemy kilka rodzajów lateksu o zróżnicowanych gęstościach.

Na początku przedstawiliśmy dwa z nich, czyli lateks naturalny oraz lateks syntetyczny. Poza tymi standardowymi typami stosujemy jeszcze trzy inne surowce, które posiadają inne specyficzne właściwości.

Pierwszym z nich jest lateks Pulse składający się z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego w proporcjach 1:1, czyli zawiera około 50% mleczka kauczukowego. Jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku, ma gładką strukturę i jest wykonywany w nowoczesnej technologii SonoCore, która zużywa 2/3 mniej energii niż metody tradycyjne, a więc jest przyjazna dla środowiska. To surowiec niezwykle trwały, elastyczny i przewiewny. Powierzchnia Pulse składa się z połączonych ze sobą mikroskopijnych komór powietrznych, które umożliwiają nieograniczony przepływ powietrza. Tak jak pozostałe typy lateksów posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.  Lateks Pulse wykorzystywany jest w materacach: Pulse Elegant i Toni.

Drugi lateks o specjalnych właściwościach stosowany w produkcji materacy Janpol to Ocean Blue. To innowacyjny materiał o właściwościach termoregulujących. W jego strukturze zostały zatopione żelowe kapsułki, które pochłaniają wydzielane przez ciało użytkownika ciepło i uwalniają je. Ocen Blue redukuje również ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca, co pozwala na utrzymanie higienicznych warunków snu. Powierzchnia lateksu Ocean nie nagrzewa się, jest przyjemna i chłodna w dotyku. Taka opcja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią mocnego otulenia i ogrzewania ciała przez materac. Ocean Blue sprawdzi się szczególnie latem, wykorzystywany jest w modelach: Nolli i materacu dziecięcym Lio.

Ostatni typ to Smart Latex, czyli połączenie lateksu i pianki termoelastycznej w jednym bloku. Jak nietrudno się domyślić, surowiec ten łączy zalety obu materiałów. W naszej produkcji jest stosowany wyłącznie w poduszkach o tej samej nazwie, czyli poduszce Smart Latex i poduszce Smart Latex profilowanej.

Gęstość lateksu – jaką wybrać, na co ma wpływ?

W naszej produkcji wykorzystujemy kilka gęstości lateksu. Gęstość lateksu wpływa m.in. na odczuwalną twardość materaca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku materacy wykonanych w całości z bloku lateksowego.

Przykładowo w materacu Demeter stosujemy lateks o gęstości ok. 65 kg/ m3, a materac ten jest zaliczany do materacy średnio – twardych. Natomiast w materacu Fides stosujemy lateks o gęstości ok. 74 kg/m3, który jest zaliczany do materacy twardych. Zbliżoną gęstość lateksu znajdziemy w materacu Roma oraz materacu dziecięcym Toni, jednak nie są one zaliczane do materacy twardych. Inna proporcja lateksu naturalnego w stosunku do lateksu syntetycznego powoduję zmianę parametru ściśliwości, a więc w konsekwencji także twardości bloku.

Na ostateczne odczucie twardości materaca ma wpływ również jego wysokość, procentowa zawartość lateksu naturalnego i syntetycznego, nacięcia bloku i profilowanie, wybrany rozmiar, ciężar naszego ciała oraz nasze indywidualne preferencje. Powyższy przykład obrazuje jedynie, że materac lateksowy to nie jeden model. To rozwiązanie, które pozwala na stworzenie wielu kombinacji i konstrukcji dopasowanych do różnych potrzeb, a więc jest to surowiec bardzo uniwersalny.

Twardości materacy lateksowych Janpol (wykonanych w całości z bloku lateksowego):

materac lateksowy Demeter: średnio – twardy

materac lateksowy Fides: twardy

materac lateksowy Roma: miękki

materac lateksowy Fini: średnio – twardy

– materac lateksowy Atena: średnio – twardy

Uwaga: podane twardości są oznaczeniem zaproponowanym przez naszą firmę w odniesieniu do osoby o przeciętnej wadze i przeciętnym wzroście. Indywidualne odczucie twardości może się różnić od zaproponowanej przez nas skali.

Dla kogo materac lateksowy?

Materac lateksowy będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób zmagających się z alergią. Jego powierzchnia nie przyciąga kurzu i alergenów. Dodatkowo jest produktem, którego struktura komórkowa gwarantuje wysoki stopień przepuszczalności powietrza. Lateks jest delikatny dla ciała, automatycznie wypełnia nierówności, tworząc elastyczne i zarazem stabilne wsparcie. Nie nagrzewa się nadmiernie i nie powoduje podrażnień. Jest trwały i elastyczny, dlatego z powodzeniem można stosować go do łóżek z regulowanymi stelażami.

Czy materac lateksowy będzie dla Ciebie dobry? Tu znowu powiemy: to zależy. Każdy model materaca posiada swoje własne, specyficzne, właściwości i to, czy uznasz je za komfortowe zależy od wielu czynników. 

Sprawdź, na co zwracać uwagę, przy wyborze materaca i jak to zrobić w 15 prostych krokach.

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera