Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

Krótka instrukcja postępowania przed i w trakcie zakupu materaca. Przedstawiamy 15 prostych kroków do wyboru idealnego materaca.

To coś dla tych, którzy nie lubią skomplikowanych procesów.

jak wybrac materac

Jeżeli śpisz na materacu i chcesz wymienić go na nowy, zacznij od punktu numer 1, jeżeli nie masz materaca i śpisz na przykład na sofie, zacznij od punktu numer 5. Oczywiście nie zaszkodzi, jeżeli zapiszesz swoje uwagi odnośnie snu na sofie. Na pewno będą przydatne, w trakcie wyboru materaca.

Krok 1: Sprawdź swój dotychczasowy materac i oceń jego poziom komfortu. Zrób to na krótko przed przyjściem do salonu. Jeżeli masz taką możliwość zobacz, z czego jest zbudowany oraz jaka jest jego wysokość. Koniecznie sprawdź też jaki jest Twój stelaż i łóżko – jeżeli nie zamierzasz go wymieniać. Zmierz dokładnie wysokość burty oraz „światło łóżka”, czyli jego wewnętrzne wymiary.

Krok 2: Jeżeli Twój dotychczasowy materac jest niewygodny, spróbuj odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Czy znacząca w tej ocenie jest jego nieodpowiednia twardość? Czy może nie odpowiada Ci jego konstrukcja? Zapisz wszystkie uwagi i zabierz je ze sobą do salonu.

Krok 3: Jeżeli spałeś/ spałaś na materacu sprężynowym i spało Ci się dobrze, spróbuj skierować pierwsze kroki w stronę materacy sprężynowych – kieszeniowych.

Krok 4: Jeżeli spałeś/ spałaś na materacu piankowym/ lateksowym i spało Ci się dobrze, spróbuj skierować pierwsze kroki w stronę materacy z pianki lub lateksu.

Wchodzisz do salonu, mając ze sobą przygotowane notatki. Jak odnaleźć się w gąszczu tych informacji? Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy, jednak jeżeli chcesz podjąć pierwsze kroki sam/ sama z pewnością pomogą poniższe wskazówki.

Krok 5: Lubisz otulenie oraz dopasowanie materaca do konturów ciała – wybierz materac z pianką termoelastyczną.

Nasze propozycje: materac Sirona, materac Helio, materac XL, materac Julia,  materac Jan, materac Pola

Podajemy przykładowe modele, pełną ofertę znajdziesz w kategorii: Materace Janpol.

Pamiętaj, że materace mogą się różnić między sobą pod względem twardości, wysokości i konstrukcji. Połączenie pianki termoelastycznej z pianką wysokoelastyczną będzie dawało nieco inne odczucie komfortu niż pianka termoelastyczna w połączeniu ze sprężyną kieszeniową.

Krok 6: Lubisz mocniejsze, stabilne, wsparcie – wybierz materac z pianki wysokoelastycznej HR, gęstego lateksu lub materac kieszeniowy z pianką poliuretanową, pianką HR lub kokosem.

Nasze propozycje: materac Pulse Elegant, materac Pola, materac Fides, materac XL, materac Enyo, materac Erebu, materac Palma, materac Delia.

Podajemy przykładowe modele, pełną ofertę znajdziesz w kategorii: Materace Janpol.

Pamiętaj jednak, że każdy surowiec posiada swoje specyficzne parametry i właściwości. Ich połączenie w jednej konstrukcji może nie być jednakowo komfortowe dla dwóch różnych osób.  

Krok 7: Szukasz czegoś po środku: dobrze dopasowującego się do ciała, bez nadmiernego otulenia i niezbyt mocnego – wybierz materac ze sprężyną kieszeniową typu multipocket w połączeniu z lateksem lub wkład piankowy z wykorzystaniem delikatniejszej pianki, np. żelowej.

Nasze propozycje: materac Moon, materac Nolli, materac Andromeda, materac Jan,

Podajemy przykładowe modele, pełną ofertę znajdziesz w kategorii: Materace Janpol.

Krok 8: Jesteś alergikiem? Sprawdź koniecznie materace wykonane z lateksu.

Nasze propozycje: materac Roma, materac Demeter, materac Fides.

Ogólna uwaga: jeżeli wybierasz materac zbudowany z kilku różnych surowców, a jego strony różnią się twardością/ wypełnieniem koniecznie sprawdź każdą z nich. Materac o dwóch różnych stronach twardości jest doskonałym wyborem tylko wtedy, gdy obie odpowiadają Twoim potrzebom.

Materac należy odwracać – nie chcesz chyba męczyć się na stronie nie dopasowanej do Ciebie.

Krok 9: Testuj materac w pozycji, w której najczęściej śpisz. Dla pewności przetestuj go również w innych pozycjach. Sprawdź, jak zachowuje się na nim Twoje ciało. Zapisz lub zapamiętaj swoje odczucia i uwagi. To ułatwi wybór i znacząco ograniczy liczbę potencjalnych kandydatów na wymarzony materac.

Krok 10: Pamiętaj: kręgosłup powinien układać się na materacu w linii prostej. To niezmiernie ważne dla Twojego zdrowia oraz komfortu. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Konieczne jest zatem dopasowanie materaca do Twoich indywidualnych proporcji oraz ewentualnych dolegliwości.

Krok 11: Jeżeli czujesz ucisk, dyskomfort, brak wsparcia – wybierz materac o mniejszej twardości.

Krok 12: Jeżeli zapadasz się w materacu, masz problem z odwracaniem się, Twój kręgosłup nie przyjmuje prostej pozycji – wybierz materac sztywniejszy, o większej twardości.

Krok 13: Jeżeli dzielisz łóżko z partnerem – przetestujcie materac razem. Sprawdźcie, czy każdemu odpowiada dana twardość i rodzaj podparcia.
Jeżeli tak, problem z głowy – możecie wybrać jeden wspólny materac. Jeżeli nie – wybierzcie dwa różne materace – odpowiadające indywidualnym potrzebom każdego z Was. W naszej ofercie jest wiele materacy o zbliżonych wysokościach, więc nie musicie martwić się takimi szczegółami. W związku ze zdrowym snem nie warto iść na skróty.

Krok 14: Dobierz odpowiedni dla Twojego materaca stelaż. Na odczucie komfortu ma wpływ nie tylko materac, ale również jego podstawa. To bardzo ważna kwestia. Dobry stelaż ma ogromne znaczenie dla komfortu snu i prawidłowego funkcjonowania materaca. Stelaż wspomaga również odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca.

Więcej o korzyściach płynących z wyboru odpowiedniego stelaża przeczytasz w artykule: Stelaż pod materac – jaki wybrać?

Sprawdź, czy stelaż który już posiadasz jest odpowiedni dla nowego materaca. Jeżeli zdecydujesz się na łóżko kontynentalne – koniecznie przetestuj materac na takiej podstawie. W zależności od zastosowanego podparcia możesz odczuwać delikatną różnicę w twardości materaca.

Krok 15: Masz wątpliwości? Nie jesteś pewny/ pewna, czy Twój kręgosłup jest dobrze podparty? Chcesz upewnić się w swoich odczuciach i przekonaniach? Skonsultuj swój wybór ze sprzedawcą. Możesz też od razu skorzystać z jego porad i ułatwić sobie wybór już na starcie.

Miało być krótko, jednak idąc w stronę zdrowego snu, należy odpowiedzieć sobie, albo sprzedawcy na te kilka pytań. Materac to inwestycja w zdrowie, inwestycja na następne kilka lat, więc przy jego wyborze nie warto się spieszyć.

Więcej szczegółów, na które warto zwracać uwagę przed zakupem materaca znajdziesz w naszym artykule: Jak wybrać dobry materac? dla magazynu Oh!me.

Kiedy wybierzesz już swój wymarzony materac, sprawdź jak o niego zadbać, by służył Ci jak najdłużej. Więcej w artykule: Jak dbać o materac.

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera