Jaki stelaż pod materac wybrać?

Dlaczego stelaż pod materac jest taki ważny? Jaki stelaż pod materac wybrać?

Wybierając materac często zapominamy o tym, że to na czym go ułożymy ma ogromne znaczenie dla komfortu naszego snu i prawidłowego funkcjonowania materaca.

Stelaż to niezbędny element wyposażenia łóżka, o ile nie jest to łóżko kontynentalne, którego podstawa pełni funkcję stelaża, na którym bezpośrednio można położyć materac. W łóżkach drewnianych i tapicerowanych konieczne jest zamontowanie wkładu z listewek, najlepiej tych elastycznych, wygiętych w delikatny łuk. Taki stelaż zapewnia amortyzację siły nacisku naszego ciała.

Nieodpowiedni stelaż może doprowadzić do zdeformowania i uszkodzenia naszego materaca, a w konsekwencji również do pogorszenia się jakości naszego snu. Stelaż może również znacząco wpłynąć na odczuwalną twardość materaca, dlatego przed zakupem nowego modelu powinniśmy zastanowić się, czy posiadany stelaż będzie dobrze współpracował z danym materacem. Jeżeli macie wątpliwości, koniecznie skonsultujcie swoje obawy z producentem materacy lub salonem,  który oferuje tego typu produkty.

Stelaż wspomaga również odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Aby materac utrzymał jak najdłużej swoje pierwotne właściwości powinien być odpowiednio wentylowany, między innymi, poprzez dobór stelaża, który zapewnia swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu.

stelaż do materaca

Jaki stelaż pod materac wybrać?

To, jaki stelaż wybrać w dużej mierze jest zdefiniowane przez materac, który posiadamy lub zamierzamy nabyć.
I właśnie w tej kolejności powinniśmy wybierać produkty do sypialni: materac, następnie dopasowany stelaż i łóżko. Często pierwsze kroki kierujemy w stronę łóżka, bo to ten element, który jest najbardziej widoczny i wpływa na wygląd naszej sypialni. Nie ma w tym nic złego, jednak zakup ten powinien być dobrze przemyślany. Najważniejszym elementem jest materac, bo to na nim układa się nasze ciało. Oczywiście stelaż i łóżko też są ważne, ale te powinny być dopasowywane do materaca – nie odwrotnie.

Wracając do meritum, stelaż dopasowujemy do materaca. Materace lateksowe, z pianek wysokoelastycznych i sprężyny typu multipocket wymagają zastosowania stelaża elastycznego o gęstym układzie listewek, w którym odległości między nimi nie przekraczają 4 cm. Stelaż tego typu to model Apollo – wykonany z brzozowych, elastycznych i sprężystych, listewek, które z łatwością reagują na pracę wykonaną przez sam materac.

Pozostałe materace, głównie te mocniejsze: z płytami kokosowymi i twardymi sprężynami, można układać na stelażach elastycznych, w których odległości między listewkami są większe. Z powodzeniem również i do nich można stosować stelaże o dużym zagęszczeniu listewek.

Innym typem stelaża są ramy sztywne – proste szkielety. w których listewki nie są elastyczne. Obecnie takie stelaże są rzadko spotykane, ze względu na słabnącą popularność materacy bonellowych, a coraz większy wybór materacy piankowych, wysokoelastycznych i tych ze sprężyn typu pocket.

Poza stelażami drewnianymi do wyboru mamy również łóżka kontynentalne, w których to dolny materac odgrywa funkcję stelaża. Opcja stosowana głównie w hotelach, choć coraz częściej pojawiająca się także w naszych domach. Podstawy tych łóżek wykonane są zazwyczaj z ramy drewnianej obitej pianką lub ramy drewnianej ze sprężynami typu bonell lub kieszeniowymi i pianki. Taka kompozycja zwiększa wygodę użytkowania materaca właściwego oraz zapewnia mu prawidłowe podparcie.

Wybierając materac powinniśmy zawsze wypróbować go ze stelażem, jaki posiadamy lub zamierzamy kupić. To niezwykle ważne, ponieważ w zależności od zastosowanej bazy odczucie twardości wybranego materaca może się zmieniać. Twardość i komfort materaca to odczucia bardzo subiektywne, jednak powinny być testowane przez nas jako całość. Jeżeli materac znajdujący się na ekspozycji jest ułożony na innym stelażu niż ten, który posiadamy, możemy poprosić sprzedawcę o przełożenie materaca na właściwy stelaż, żeby prawidłowo określić jego parametry. Jeżeli nie wiemy, jaka będzie nasza podstawa – możemy przetestować materac zarówno na stelażu drewnianym, jak i na bazie kontynentalnej. Wówczas będziemy mogli ocenić, jaki typ podstawy jest dla nas wygodniejszy, a to ułatwi wybór całego kompletu.

rama arkadia

Jaka powinna być wysokość stelaża?

Jeżeli decydujemy się na stelaż drewniany powinniśmy wziąć pod uwagę budowę łóżka, które posiadamy lub planujemy zakupić. Po pierwsze sprawdzamy głębokość burty łóżka. Dobrze, kiedy materac choć trochę chowa się w ramie łóżka, ponieważ gwarantuje to jego stabilne ułożenie. Optymalnie, jeżeli nie jest też zbyt nisko ułożony. Płaski, głęboko osadzony, materac może powodować dyskomfort podczas wstawania z łóżka, szczególnie kiedy będziemy uderzali o jego burtę.  Warto zwrócić też uwagę na wezgłowie, jego wysokość i wzór. Dobrze, gdy materac nie zasłania elementów dekoracyjnych, na których ekspozycji nam zależy. Wysokość materaca można wyregulować odpowiednio dobranym stelażem. W naszej ofercie posiadamy dwie wysokości stelaży, a właściwie wysokości ich zewnętrznej ramy: wariant I (stelaże Apollo I) o wysokości ramy ok. 7 cm oraz wariant II (stelaże Apollo II) o wysokości ramy ok. 3 – 4 cm. Upraszczając: jeżeli mamy łóżko o niskiej burcie lub wysoki materac powinniśmy wybierać wariant niższy. W łóżkach z głęboką burta możemy pozwolić sobie na stelaże wyższe. Warto sprawdzić i zmierzyć te elementy przed zakupem stelaża/ materaca.

Poza dopasowaniem wysokości stelaża konieczne jest sprawdzenie, jakiego podparcia wymaga stelaż, szczególnie jeżeli do jednego łóżka wybieramy dwa pojedyncze stelaże. Część stelaży wymaga podparcia w części górnej i dolnej, a niektóre wymagają podparcia co najmniej w trzech punktach: góra, środek, dół. Przed wyborem stelaża koniecznie sprawdzamy, jak wygląda nasze łóżko, czy jest możliwe i bezpieczne ułożenie w nim stelaża.

Regulacja twardości w stelażu.

Niektóre stelaże posiadają funkcję regulacji twardości w części lędźwiowej. Zastosowanie podwójnych listewek i specjalnych plastikowych opasek umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie twardości stelaża w tym odcinku. Jeżeli opaski zostaną umiejscowione na środku stelaża – będzie bardziej miękki, z kolei jeżeli rozsuniemy je maksymalnie na boki – będzie twardo. Można też wypośrodkować twardość ustawiając opaski w różnych odległościach – aż do momentu, gdy będziemy zadowoleni z uzyskanego podparcia. Tym sposobem regulujemy sprężystość stelaża, a zarazem jego wpływ na odczuwalną twardość materaca.

Regulacja zagłówka i części pod nogi.

Poza regulacją twardości w części lędźwiowej istnieją modele stelaży, w których mamy możliwość regulacji wysokości zagłówka i podparcia pod nogi. Stelaże regulowane mogą kojarzyć nam się z ośrodkami ochrony zdrowia, natomiast to rozwiązanie, które coraz częściej wybieramy do swoich sypialni, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również w związku z preferowanym przez nas sposobem odpoczynku.

Stelaże z podnoszonym zagłówkiem to świetne rozwiązanie dla osób czytających lub oglądających telewizję w łóżku. Z kolei unoszenie nóg to na pewno doskonały sposób na odciążenie zmęczonych mięśni po całym dniu.

Do wyboru mamy dwa rodzaje stelaży regulowanych: z regulacją ręczną i elektryczną. Pierwsze rozwiązanie można znaleźć w naszym stelażu Docja – to odpowiednik stelaża Arkadia z dodatkową funkcją regulacji. W stelażu tym możemy manualnie podnieść górę i dół stelaża, tak by dopasować go do naszych potrzeb. Drugim rodzajem są stelaże regulowane elektrycznie (stelaż Macedonia), w których system działania oparty jest na silniku, którym sterujemy za pomocą pilota.

Jeżeli chcecie wybrać stelaż z regulacją, koniecznie sprawdźcie, czy materac, który posiadacie lub planujecie zakupić nadaje się do tego typu rozwiązań. Na stelażach z unoszonymi elementami najlepiej sprawdzają się materace lateksowe i piankowe o średniej wysokości. Bezwzględnie nie mogą być zastosowane do takich stelaży materace z płytami kokosowymi, twardymi sprężynami i niektóre rodzaje wysokich materacy. Informacji na ten temat najlepiej szukać u producenta.

rama docja

 

 

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera