Pokrowiec do materaca – jaki wybrać?

Pokrowiec do materaca - jaki wybrać?

POKROWIEC DO MATERACA – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę wybierając pokrowiec materaca?

 

Pokrowiec na materac.

Każdy materac z naszej oferty, ale również inne materace dostępne na rynku składają się z dwóch podstawowych elementów. Właściwie mogą składać się z wielu warstw, w zależności od surowców, z których są zbudowane, ale jedno jest pewne: każdy materac to konstrukcja wewnętrza i otulający ją pokrowiec.

Wiele mówi się o surowcach, z których wykonane są materace: o sprężynach kieszeniowych, lateksie i piankach. My sami szczególnie zwracamy na to uwagę, bo to we wnętrzu materaca kryje się wygoda użytkowania. To, z czego jest zbudowany wpływa na poziom komfortu snu, nasze zdrowie i jakość konstrukcji.

Niewiele mówi się o pokrowcach, ale pokrowiec do materaca to jego ważna część. Bez pokrowca wnętrze materaca byłoby narażone na zabrudzenia i zniszczenia, które bezpośrednio mogłyby wpłynąć na obniżenie komfortu naszego snu.

Pokrowiec to ten element materaca, który często przyciąga nasz wzrok w salonach z materacami. Ładne, puszyste pokrowce zapraszają do ułożenia się na materacach. Kojarzą nam się z hotelową wygodą, czystością i spokojnym snem.

Pokrowiec jest też warstwą materaca, która bezpośrednio dotyka naszego ciała, dlatego jeżeli jesteśmy osobami zmagającymi się z alergią, a nasza skóra jest wrażliwa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór pokrowca.

 

Czy pokrowiec na materac można prać?

To pytanie, które najczęściej pojawia się wśród klientów.  Bo co jeśli ulubiona poranna kawa właśnie znalazła się na powierzchni materaca?

Oczywiście takie sytuacje się zdarzają i producenci materacy, w tym również i my, jesteśmy na to przygotowani. Zanim jednak przejdziemy do pokrowców, które można prać, kilka słów o tym, jakie inne pokrowce mogą znaleźć się na materacu.

Na rynku można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów pokrowców do materacy: pokrowce do prania, pokrowce żakardowe – stosowane najczęściej w materacach hotelowych – nadające się do czyszczenia miejscowego oraz specjalistyczne pokrowce wodoodporne lub paroprzepuszczalne dedykowane dla materacy szpitalnych.

Pokrowce żakardowe wyróżnia typowa dla hoteli stylistyka. To piękne, puszyste pokrowce wykończone często ozdobną nicią. Pokrowce takie możecie znaleźć w linii Bosuqo by Janpol, która nawiązuje wykończeniem materacy do produktów stosowanych w 5-gwiazdkowych hotelach.

Co jeżeli podoba nam się pokrowiec żakardowy, ale martwi nas jego konserwacja? Wtedy warto zaopatrzyć się w ochronne nakładki pikowane lub specjalistyczne nakładki higieniczne (zabezpieczające również przed cieczami), które doskonale zabezpieczą nasz materac. Do materacy linii Bosquo by Janpol takie nakładki dodajemy gratis.

Pozostałe pokrowce w naszej ofercie, jak również najczęściej stosowane pokrowce do materacy dostępnych na rynku (przeznaczonych do użytku domowego) to pokrowce do prania.

Pokrowce do prania to najczęstsza opcja wybierana przez klientów. Pokrowce nadające się do prania najczęściej można odświeżyć we własnym domu, w pralce, bez konieczności oddawania ich do specjalistycznych punktów i pralni.

Sprawdź nasze pokrowce do prania: pokrowce do materacy Janpol

 

Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Większość materacy dostępnych na rynku posiada dedykowany pokrowiec do prania, którego właściwości są spójne z wnętrzem materaca. Wielu producentów, w tym także i my, oferuje swoim klientom dodatkowe opcje pokrowców do prania, jeden lub kilka modeli. Wszystko po to, by klient mógł dobrać pokrowiec dopasowany do swoich potrzeb.

Jaki pokrowiec zatem powinniśmy wybrać? Tutaj niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny i dla każdego cos innego będzie ważne w wyborze pokrowca.

Dla jednych będzie to konkretny odcień bieli lub beżu, dla innych z kolei poziom puszystości, albo właściwości hypoalergiczne.

Większość klientów wybiera pokrowce na podstawie wyglądu i tego, czy są przyjemne w dotyku. Część klientów jednak potrzebuje nie tylko materaca, ale również pokrowca na materac o specjalnych właściwościach.

 

Jakie właściwości posiadają pokrowce do materacy?

W naszej ofercie mamy aż 6 różnych rodzajów pokrowców do prania. Są to pokrowce, które odpowiadają najczęstszym potrzebom klientów, a ich ilość jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających.

Nasze typy pokrowców do materacy, to również pokrowce, których właściwości należą do tych najpopularniejszych na rynku, czyli pokrowce o właściwościach antybakteryjnych i hypoalergicznych, pokrowce o wysokiej przepuszczalności powietrza, a także pokrowce elastyczne, dobrze dopasowujące się do wkładów, które dodatkowo zapewniają ciału delikatny masaż.

 

Jaki pokrowiec wybrać dla alergika?

Pokrowiec – jeżeli mówimy o pokrowcach do prania, a na takich tutaj się skupiamy – spełnia funkcję ochronna dla wkładu materaca. Dzięki możliwości prania, możemy odświeżyć go w warunkach domowych, by pozbyć się zabrudzeń i roztoczy.

Na co warto zwrócić uwagę poza możliwością prania? Na pewno na właściwości hypoalergiczne, jeżeli jesteśmy alergikami.

Takie pokrowce posiadają specjalistyczną powłokę blokującą rozwój szkodliwych mikroorganizmów. To sprawia, że poza możliwością prania zyskujemy dodatkową ochronę. Najpopularniejszym pokrowcem o właściwościach antybakteryjnych i hypoalergicznym w naszej ofercie jest pokrowiec Silver Protect. Charakterystyczną cechą tego pokrowca jest dodatek srebra (srebrna nić), które zapobiega namnażaniu się bakterii i redukuje alergie.  Dodatek srebra hamuje elektryzowanie się materiału, przez co pokrowiec nie przyciąga również kurzu i ma wydłużoną świeżość. Ponadto Silver Protect niweluje nieprzyjemne zapachy towarzyszące rozwojowi drobnoustrojów i zachowuje swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu.

Jaki pokrowiec na materac dla dziecka?

Innym pokrowcem o właściwościach antybakteryjnych jest pokrowiec Puroactive dostępny dla wybranych materacy linii Komfort oraz jako podstawowy pokrowiec dla materacy dziecięcych i poduszek linii Janpol.

Pokrowiec Puroactive to wysokiej jakości, delikatna w dotyku dzianina stworzona z wykorzystaniem technologii aktywnych probiotyków, dla uzyskania czystego i świeżego środowiska snu. Obecność probiotyków w powłoce pokrowca zmniejsza ilość roztoczy kurzu domowego o 93,7%.

Wyselekcjonowane kultury bakteryjne aktywują się poprzez tarcie między ciałem a powierzchnią pokrowca, pochłaniają wilgoć i oczyszczają powłokę z alergenów. Skuteczność bariery ochronnej została potwierdzona w badaniu naukowym i zatwierdzona przez pacjentów z alergią. Najnowsze wyniki testów dowodzą, że składniki zawarte w powłoce Purotex redukują również alergeny kotów i psów.

Pokrowiec Puroactive to bezpieczny pokrowiec dla najmłodszych użytkowników, będzie dobrym wyborem dla noworodków i niemowląt.

Wybierając pokrowiec dla dzieci warto zwrócić uwagę na możliwość jego prania, właściwości antybakteryjne i jego strukturę. Im delikatniejsza, tym lepsza będzie dla wrażliwej skóry dziecka.

Inne rodzaje pokrowców? Oddychalność pokrowca?

Osoby, którym zależy na wysokiej przewiewności wkładu, które mają problem z nadmierną potliwością lub po prostu lubią kiedy pokrowiec nie powoduje dodatkowego zwiększania temperatury ciała powinny zwrócić uwagę na pokrowce o wysokim stopniu oddychalności, na przykład takie wykorzystujące włókna celulozowe. W naszej ofercie to pokrowce Tencel oraz Microtencel.

Oba pokrowce doskonale odprowadzają wilgoć z wnętrza wkładu, nie kumulują ciepła i wilgoci w wnętrzu. Nie nagrzewają ciała, są przyjemne w dotyku. Dzięki procesowi oddawania wilgoci i ciepła na zewnątrz są również pokrowcami o właściwościach antybakteryjnych. Niska temperatura pokrowca i przewiewność blokuje rozwój bakterii.

 

Co jeżeli nie jesteśmy alergikiem i nie mamy większych wymagań, co do pokrowca?

Warto wówczas wybrać pokrowiec, który jest dla nas przyjemny w dotyku lub taki, który dla wybranego materaca zaleca producent. Zazwyczaj pokrowiec jest dobrany do wkładu materaca, w taki sposób, by wspomagał jego właściwości.

Przy wyborze pokrowca warto też zwrócić uwagę na poziom jego ścieralności i tak zwanego pilingowania – czasem też nazywanego mechaceniem.

Pilingowanie to normalne zjawisko, które zachodzi kiedy nasze ciało, razem z pościelą ociera się o powłokę pokrowca. Niektóre pokrowce, ze względu na swój skład pilingują się mniej w stosunku do innych.


Czy można kupić pokrowiec do materaca bez materaca?

Pokrowiec to część wspólna materaca i zawsze jest dostępny razem z nim jako jeden produkt. Dlatego kupując materac zawsze dostaniemy go w komplecie razem z pokrowcem. Co jednak, jeżeli nasz pokrowiec się zniszczył lub nie jest dla nas odpowiedni i chcemy go wymienić?
Obecnie większość producentów i sklepów oferujących materace posiada w swojej ofercie możliwość zakupu pokrowca jako oddzielnego produktu.

W ofercie Janpol również mamy taką możliwość. Poza wyborem odpowiedniego modelu składając zamówienie należy podać parametry naszego materaca, a mówiąc ściślej wkładu materaca.
Należy zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość wkładu, na który chcemy założyć zakupiony pokrowiec. Odpowiedni pomiar pozwoli na zakup pokrowca doskonale dopasowane do naszego materaca.

Pokrowce sprzedawane oddzielnie posiadają zamki, które umożliwiają samodzielne założenie pokrowca na materac.

 

Pielęgnacja pokrowca – jak dbać o pokrowiec?

Zarówno cały materac, jak i pokrowiec należy odpowiednio pielęgnować, aby posłużył nam jak najdłużej.

Pranie lub czyszczenie pokrowca.

Przed wypraniem lub wyczyszczeniem pokrowca należy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją prania/ czyszczenia.

Część pokrowców, takich jak na przykład nasze pokrowce Donatello nie nadają się do prania, a więc w ich przypadku należy czyścić je wyłącznie miejscowo. Za pomocą delikatnie zwilżonej wodą materiałowej ściereczki z delikatnym detergentem lub benzyny ekstrakcyjnej.

Pokrowce do prania można oczywiście oddawać do pralni chemicznej lub prać w domowej pralni zgodnie z temperaturą umieszczoną na metce z instrukcją. Poza praniem i czyszczeniem pokrowców zaleca się ich regularne wietrzenie i odkurzanie.

Wietrzenie pokrowca na materac.

Wietrzenie pokrowca, jak i całego materaca polega przede wszystkim na wietrzeniu sypialni oraz pozwoleniu na odparowanie wilgoci, która nagromadziła się w czasie naszego snu we wnętrzu materaca. Jak można to zrobić? Przede wszystkim nie zaścielając łóżka od razu po tym jak wstaniemy. Najlepiej odczekać kilkanaście minut, zostawić odsłoniętą kołdrę i pozwolić, by łózko mogło się wywietrzyć. Najlepiej, jeżeli zrobimy to przy otwartym oknie.

Odkurzanie pokrowca na materac.

Odkurzanie pokrowca i materaca pozwala pozbyć się kurzu i roztoczy,  które gromadzą się w pościeli. Poza odkurzaniem zwykłym odkurzaczem pokrowce można również odświeżać za pomocą specjalnych odkurzaczy usuwających alergeny. Nie należy jednak moczyć i prać pokrowców znajdujących się na materacu.

Wygląd pokrowców, które uległy zmechaceniu można poprawić za pomocą specjalnej golarki do ubrań i tkanin. Za jej pomocą usuniemy niechciane kuleczki materiału i nasz pokrowiec będzie wyglądał jak nowy.

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera