Poduszka – jak wybrać dobrą poduszkę?

Poduszka – jaka będzie dla Ciebie najlepsza?

Komponując elementy naszej sypialni uwagę zwracamy na łóżko, materac, a także inne dodatki, takie jak stoliczki nocne i lampki. Często zapominamy, że podparcie naszej głowy jest tak samo ważne, jak kręgosłupa. Ból w karku i spięcie? Znacie to? Po całym dniu pracy nasz kręgosłup jest mocno obciążony, a w przypadku pracy biurowej szczególnie przemęczony jest jego odcinek szyjny.

Podczas snu nie kontrolujemy tego, jak ułożona jest nasza głowa, ale możemy to zmienić dzięki odpowiednio dobranej poduszce, która zrobi to za nas. Pamiętajcie, że efektywny sen wpływa na nasze zdrowie, koncentrację oraz kondycję fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Zalecamy zatem, by tworzyć przemyślane warunki dla zdrowego snu, tak aby z tych kilku/ kilkunastu godzin odpoczynku wyciągnąć jak najwięcej.

Idealna pozycja kręgosłupa podczas snu to linia prosta, zatem nasza głowa nie powinna znajdować się za nisko/ za wysoko w stosunku do reszty ciała. To, jaką poduszkę powinniśmy wybrać zależy również od tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Inaczej dobiera się poduszkę dla śpiących na boku niż dla tych śpiących na plecach. A więc jeśli jesteście fanami spania na brzuchu testujcie poduszkę w takim ułożeniu, bo to w tej pozycji spędzacie najwięcej czasu podczas snu.

Jaka poduszka do spania na boku?

Jaką poduszkę powinna wybrać osoba śpiąca na boku? Leżąc na boku najbardziej wystającym elementem są barki, to pozycja, w której nieodpowiednie podparcie głowy i szyi może skutkować bólem kręgosłupa. Ważne jest, by głowa i szyja znajdowały się w prostej linii w stosunku do reszty ciała. Powinniśmy zatem wybrać twardszą i wyższą poduszkę lub poduszkę z dodatkowym profilowaniem w kształcie wałka w okolicy kręgosłupa szyjnego.

Polecamy: Poduszka z pianki termoelastycznej, Poduszka Airsense

poduszka visco

Jaka poduszka do spania na plecach?

Dla osób śpiących na plecach zaleca się wybór niższej i bardziej miękkiej poduszki w stosunku do tej zalecanej do spania na boku. Poduszka ta nie powinna być jednak zbyt miękka, najkorzystniejsza będzie taka o średniej twardości i średniej wysokości. Można też zdecydować się na poduszkę o profilowanym wycięciu.

Polecamy: Poduszka Smart Latex, Poduszka Smart Latex profilowana, Poduszka lateksowa

poduszka profilowana

Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Spanie na brzuchu to najmniej korzystna dla naszego kręgosłupa pozycja. Stąd też osoby śpiące na brzuchu mają najtrudniej z wyborem odpowiedniej poduszki. Pozycja ta nie sprzyja dobremu ustawieniu kręgosłupa, niezależnie od poduszki na którą się zdecydujemy. Jednak jeżeli to właśnie tak śpimy, dobrze gdy wybierzemy poduszkę niższą i raczej miękką.

Polecamy: Poduszka Smart Latex, Poduszka Smart Latex profilowana

poduszka smart lateks

Co w przypadku, gdy śpimy w różnych pozycjach?

Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie elastyczna poduszka, która dopasuje się do kształtu głowy i szyi bez względu na pozycję w której śpimy. Nie może być bardzo miękka, najlepiej kiedy będzie średniej twardości i średniej wysokości. Nie wyklucza się poduszek profilowanych, jednak powinniśmy wtedy przetestować taki model w każdym ułożeniu kręgosłupa. Tak, by wybrać opcję najbardziej uniwersalną, która nie wyrządzi nam krzywdy.

Polecamy: Poduszka Smart Latex, Poduszka lateksowa, Poduszka Airsense

Poduszka a budowa ciała.

Drobne osoby powinny wybierać poduszki miękkie i niższe, z kolei osoby o szerokiej budowie, rozbudowanych barkach – poduszki wyższe i twardsze. Najczęściej kobietom poleca się poduszki niższe, a mężczyznom wyższe i twardsze.

Poduszka a materac?

Istnieje pewna zależność między poduszką a materacem. Jeżeli nasz materac jest dosyć miękki, a więc częściowo ugina się pod ciężarem naszego ciała powinniśmy wybierać poduszki niższe, tak by leżąc nasza głowa i szyja znajdowała się w prostej linii w stosunku do reszty ciała. Wybierając w tym przypadku zbyt wysoką poduszkę sprawimy, że górne partie kręgosłupa będą się unosiły i tworzyły w efekcie pozycję półleżącą. Na wyższą poduszkę możemy sobie pozwolić przy materacach twardszych, w których nasze ciało nie będzie się nadmiernie zatapiało lub kiedy nasza budowa (szerokie, rozbudowane ramiona) sprawia, że wysoka poduszka wypełni dokładnie miejsce pomiędzy ramionami a szyją.

Testując poduszkę w sklepie warto położyć się na materacu zbliżonym twardością do tego, który posiadamy. Wówczas będziemy mogli ocenić, jak będzie układał się nasz kręgosłup biorąc pod uwagę podparcie materaca i poduszki. Oczywiście testujemy w pozycji, w której śpimy.

Jakie wypełnienie poduszki wybrać?

Na rynku istnieje wiele modeli poduszek od tych klasycznych po profilowane i wykonane z najróżniejszych materiałów. Najbardziej powszechnym podziałem jest ten na poduszki z wsadem naturalnym (gęsi puch), wsadem syntetycznym oraz poduszki specjalistyczne, w tym poduszki profilowane oraz takie wykonane z pianki, lateksu lub z wypełnieniem ekologicznym – pozyskanym z roślin.

Poduszki specjalistyczne – to zazwyczaj poduszki odbiegające od tych standardowych. Mogą to być poduszki z jednolitym, pełnym, wypełnieniem wykonanym z pianki lub lateksu o określonym kształcie. To również poduszki wykonane z użyciem naturalnych surowców, takich jak łuski zbóż, gryka, lawenda itp. Do poduszek specjalistycznych zalicza się także poduszki profilowane.

Co ważne poduszki wykonane z pianek często są uznawane za poduszki typowo ortopedyczne, przeznaczone dla osób, które zmagają się z urazami i bólami kręgosłupa. A to nieprawda! Poduszki z pianki – takie z jednolitym wkładem mogą być używane przez każdego, o ile taka poduszka jest dobrana do indywidualnych potrzeb.

Zaletą poduszek lateksowych i piankowych jest jednolita struktura. Wkład poduszki jest bryłą, której części nie przemieszczają się. Taka budowa sprawia, że poduszki te dopasowują się do kształtu głowy i szyi, a nie odwrotnie. Gwarantują stabilne i pełne podparcie. Ich dużą zaletą jest trwałość i punktowe dopasowanie się do kształtu górnych części kręgosłupa i głowy. Poduszki te utrzymują swój kształt i nie zapadają się w czasie snu. W zależności od rodzaju wypełnienia mogą działać wspomagająco w leczeniu różnych schorzeń i urazów.

Poduszka wykonana z pianki lub lateksu wypełnia przestrzeń między głową a ramieniem sprawiając, że kręgosłup jest naturalnie prosty, a mięśnie mogą odpocząć.

Poduszka klasyczna czy profilowana?

Poduszki z wsadem naturalnym lub syntetycznym występują zazwyczaj w klasycznym kształcie, jedyne czym mogą się różnić to rozmiar, wysokość i gęstość wypełnienia.

Poduszki z bloku piankowego/ lateksowego mogą występować w kształcie zbliżonym do klasycznych poduszek lub profilowanym, czyli ze specjalnym wyżłobieniem na kark.

Dla kogo poduszka profilowana?

Nie ma zasady, właściwie każdy dorosły człowiek może korzystać z poduszki profilowanej. Nie polecamy poduszek profilowanych dla małych dzieci, których proporcje nie pozwalają na stworzenie linii prostej pomiędzy głową a resztą ciała. W zależności od tego, w jakiej pozycji śpimy, poduszkę profilowaną układa się niższą bądź wyższą krawędzią w kierunku ramion tak, by kręgosłup ułożyć w linii prostej.

poduszka visco

Poduszka lateksowa czy poduszka z pianki?

Poduszki piankowe i lateksowe są zbliżone w swojej budowie, jednak można między nimi zauważyć pewną różnicę. Polega głównie na gęstości surowca oraz jego specyficznych właściwościach.

Najpopularniejszym modelem wśród poduszek specjalistycznych są poduszki z pianki. Wśród nich można znaleźć poduszki z pianki poliuretanowej, pianki wysokoelastycznej oraz jej specyficznego rodzaju – memory foam – czyli pianki termoelastycznej.

Pianka termoelastyczna to najczęściej wykorzystywany materiał w produkcji specjalistycznych/ ortopedycznych poduszek. Jej komórkowa budowa oraz plastyczność sprawiają, że idealnie dopasowuje się do kształtów głowy i szyi, zapamiętując ich kształt.

Pianka visco (tak też często nazywana) dopasowuje się do naszego ciała pod wpływem nacisku i temperatury, a więc doskonale go podpiera i amortyzuje. Ponadto redukuje naciski, odciąża mięsnie i usprawnia krążenie krwi w okolicy szyi.  Nowoczesne pianki to również surowce bardzo przewiewne, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz wkładu. Taka budowa zapewnia wysoką higienę snu.

Poduszki z pianki Janpol: Poduszka Airsense z funkcją prania,  Poduszka termoelastyczna

Inny, równie często wykorzystywany do produkcji poduszek materiał to lateks – surowiec pozyskiwany częściowo z naturalnego mleczka kauczukowego. Podobnie jak poduszki z pianki, poduszki lateksowe dobrze dopasowują się do kształtów głowy i szyi, są jednak nieco bardziej miękkie i delikatne. Sprężystość poduszek lateksowych sprawia, że łatwo przystosowują się do zmiany pozycji naszej głowy podczas snu. Największą zaletą poduszek lateksowych jest jednak ich wysoki stopień oddychalności oraz właściwości antyalergiczne.

Specjalna perforowana budowa zapewnia nieograniczony przepływ powietrza wewnątrz wkładu, co ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury snu oraz gwarantuje świeżość i higieniczność wkładu. Lateks to materiał antybakteryjny, jego powierzchnia nie przyciąga kurzu i blokuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Poduszka lateksowa to doskonały wybór dla alergików.

Poduszki z lateksu Janpol: Poduszka lateksowa

Ciekawą opcją są także poduszki Smart latex – wykonane z surowca stworzonego z połączenia pianki termoelastycznej i lateksu. Poduszki smart latex łączą w sobie właściwości obu tych materiałów. Są doskonałą opcją dla osób szukających zalet pianki termoelastycznej, jednocześnie chcących zachować wysoki stopień ochrony antybakteryjnej. Smart latex jest elastyczny i dobrze dopasowujący się do kształtów głowy. Poduszki wykonane z tego surowca są delikatniejsze i bardziej miękkie niż te wykonane wyłącznie z pianki lub lateksu.

To doskonała opcja dla osób poszukujących wsparcia i delikatnego otulenia.  

Poduszki Smart Latex: Poduszka Smart Latex, Poduszka Smart Latex profilowana

Inne poduszki specjalistyczne – poduszki pod nogi.

Nie tylko nasza głowa zasługuje na relaks. Specjalnie wyprofilowana poduszka pod nogi pomaga rozluźnić mięśnie nóg i przywrócić odpowiednie krążenie krwi. Wykorzystując piankę termoelastyczna odciążą zmęczone mięśnie delikatnie je otulając.

poduszka profilowana

Zalety poduszek z pianki/ lateksu.

Jakie są zalety spania na odpowiednio dobranej poduszce z pianki lub lateksu? Najważniejsze to ergonomiczne ułożenie kręgosłupa szyjnego. Poduszki wykonane z tych materiałów pozwalają ułożyć głowę i szyję w linii prostej w stosunku do pozostałej części kręgosłupa. Utrzymują nadany im przez obciążenie głowy i szyi kształt niezależnie od pozycji, w której śpimy. Nie zapadają się i nie odkształcają w czasie snu.

Niezależnie od Waszych przekonań polecamy zatopić głowę w jednej z naszych poduszek. Gwarantujemy, że poczujecie różnicę, a z czasem również poprawę jakości snu.

Uwaga:

Przed zakupem poduszki z pianki lub lateksu zachęcamy do uprzedniego przetestowania takiego modelu. Kształt i gęstość surowca może wpływać na nasze indywidualne odczucia, dlatego ciężko jest określić przydatność poduszki bez jej wypróbowania. Pamiętajmy, że testowanie poduszki powinno się odbywać na materacu zbliżonym twardościom do tego, który posiadamy oraz w pozycji, w której najczęściej śpimy.

Wszystkie nasze poduszki znajdziecie tutaj: Poduszki Janpol

 

 

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera