Materac rehabilitacyjny

Materac rehabilitacyjny

Co to znaczy, że materac jest rehabilitacyjny?

Materace ze względu na swoją specyficzną budowę mogą posiadać właściwości, które wspomagają leczenie schorzeń kręgosłupa, a tym samym sprzyjają jego rehabilitacji. Określenie materac rehabilitacyjny powinno być używane wyłącznie w odniesieniu do materacy, które uzyskały potwierdzone odpowiednimi badaniami certyfikaty. Materace rehabilitacyjne charakteryzują się wysoką elastycznością punktową, dzięki czemu dokładnie  dostosowują się do ciała, zapewniając równomierne rozłożenie jego ciężaru oraz doskonałe wsparcie dla kręgosłupa i całej sylwetki.

Elastyczność punktowa – co to takiego?

W przypadku materacy często stosuje się określenie wspomnianej elastyczności punktowej. Czym jest elastyczność punktowa? To właściwość niektórych surowców (np. sprężyny kieszeniowej, pianek wysokoelastycznych i termoelastycznych), która polega na dopasowywaniu się powierzchni do określonych punktów ciała, które bezpośrednio na nią oddziałują. Polega na ugięciu się surowca wyłącznie w miejscu nacisku. Oznacza to, że materac modeluje się do kształtów naszego ciała, uginając się jedynie pod tymi obszarami, które mają kontakt z materacem i powodują jego miejscowe obciążenie.

Jakie korzyści dla użytkownika niesie elastyczność punktowa?

Przede wszystkim wpływa na poprawę ułożenia naszego ciała w czasie snu. Kręgosłup przyjmuje naturalną pozycję fizjologiczną, a więc pozostaje w zdrowym i bezpiecznym ułożeniu. Odpowiednie podparcie kręgosłupa znacząco wpływa na nasze samopoczucie, a dłuższe korzystanie z materaca dopasowanego do naszych potrzeb pozwala skutecznie wyeliminować bóle kręgosłupa. To istotny element również dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa, ponieważ poprawna pozycja w czasie snu pozwala redukować ból i inne objawy towarzyszące chorobom kręgosłupa.

 

Nasze materace rehabilitacyjne to modele, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako materace rehabilitacyjne. To również produkty o obniżonej stawce VAT – 8%. Materace rehabilitacyjne Janpol zostały oznaczone zarówno w katalogu, jak i na stronie internetowej odpowiednim znaczkiem w postaci krzyżyka.

Jakie właściwości ma materac rehabilitacyjny?

Materac rehabilitacyjny ma za zadanie działać wspomagająco przy leczeniu urazów i dolegliwości kręgosłupa. Bóle pleców to często występujące schorzenie, którego przyczyną jest ograniczona ilość ruchu, stres, spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej, a przy tym w nieprawidłowym ułożeniu ciała. Odpowiednio dobrany materac to rozwiązanie nie tylko dla osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa, ale również dla tych, którzy chcą zapewnić sobie komfortowy sen – tak, by możliwym schorzeniom zapobiec.

Niektóre materace rehabilitacyjne, szczególnie te stworzone z wykorzystaniem pianki termoelastycznej, mogą być stosowane w profilaktyce przeciwodleżynowej, ponieważ ich działanie opiera się na modelowaniu do ciała przy jednoczesnym odciążeniu mięśni. Materace wykonane z pianki termoelastycznej (nazywanej też pianką visco) relaksują mięśnie, dopasowują się do ciała, ale w delikatny sposób, nie naciskając na mięśnie i nie blokując przepływu krwi. Materac rehabilitacyjny visco to doskonały wybór dla osób zmagających się z problemami krążenia oraz dla osób starszych.

Materac rehabilitacyjny dla dziecka.

Materace oznaczone jako rehabilitacyjne można wybierać również dla najmłodszych, ponieważ odpowiednio dobrany materac, o specjalnie opracowanej konstrukcji, może być wykorzystywany w profilaktyce wad postawy. Ciało dziecka, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, potrzebuje zdrowego podparcia, które w istotny sposób oddziałuje na prawidłowy rozwój jego kręgosłupa. W ofercie Janpol Kids znajdują się dwa modele przeznaczone dla młodszych dzieci: materac rehabilitacyjny Atena oraz materac rehabilitacyjny Klio. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dla nieco starszych dzieci i młodzieży wybrać materac z oferty podstawowej.

Jaki materac rehabilitacyjny wybrać?

Nie ma jednego wzorca materaca rehabilitacyjnego, który będzie odpowiedni dla wszystkich osób zmagających się z problemami kręgosłupa. Każdy z nas ma inne potrzeby, zatem nie istnieje jeden materac, który będzie dobry dla każdego, zarówno w kontekście materacy rehabilitacyjnych, jak i materacy ogólnie.  Ze względu na zróżnicowaną budowę poszczególnych modeli, ciężko o taki, który będzie dobry dla każdego.

W naszej podstawowej ofercie znajduje się aż 10 materacy rehabilitacyjnych, w tym dwa w kolekcji dziecięcej. Wśród materacy rehabilitacyjnych Janpol znajdziesz zarówno modele kieszeniowe, piankowe oraz lateksowe. Materac rehabilitacyjny to przede wszystkim materac, który umożliwia zdrowe ułożenie kręgosłupa, jego odpowiednie wsparcie, ale też odciążenie w konkretnych partiach.

To, który model materaca rehabilitacyjnego, jak i w ogóle materaca, będzie dla Ciebie dobry zależy od kilku elementów:

– od Twoich indywidualnych preferencji,

– od dolegliwości i schorzeń, z którymi się zmagasz,

– od tego, jaką twardość materaca preferujesz,

– od tego, w jakiej pozycji najczęściej śpisz.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest skorzystanie z porady doświadczonego sprzedawcy. Dla tych, którzy sami chcą zgromadzić już dzisiaj podstawową wiedzę z zakresu materacy rehabilitacyjnych przedstawiamy poniżej właściwości poszczególnych rodzajów materacy. Oczywiście to tylko nasza wskazówka, nie musisz traktować jej jako jedynego wyznacznika, według którego wybierzesz odpowiedni dla siebie model materaca. 

Szukasz bezpiecznego podparcia dla kręgosłupa, a jednocześnie wysokiej ochrony antyalergicznej i antybakteryjnej – wybierz lateksowy materac rehabilitacyjny – średniej twardości  materac Demeter lub wyższy i twardszy materac Fides. 

Materace lateksowe poza właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi charakteryzuje wysoki stopień wentylacji – uzyskany dzięki specjalnym otworom. Swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu zapewnia higieniczne warunki snu oraz utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Wysoka elastyczność, a zarazem stabilność, materacy lateksowych sprawia, że doskonale współpracują z regulowanymi stelażami. Materac lateksowy, szczególnie ten o zwiększonej gęstości, to doskonała opcja dla seniorów oraz osób o wyższej wadze. Specyficzna budowa lateksu ułatwia wstawanie z materaca oraz odwracanie się w czasie snu.

Czujesz, że Twoje mięśnie są obolałe? Jesteś osobą, która ze względu na chorobę spędza w łóżku wiele godzin? A może jesteś sportowcem i potrzebujesz rozluźnienia po intensywnym treningu? Zwróć uwagę na materace, które w swojej konstrukcji posiadają piankę termoelastyczną.

Materace z pianką termoelastyczną, przykładowo materac Julia to modele chętnie wybierane przez osoby, które potrzebują rozluźnienia obolałych mięśni i delikatnego otulenia ciała. Pianka termoelastyczna, to specyficzny rodzaj pianki, który w kontakcie z ciałem – reaguje nie tylko na jego ciężar, ale również ciepło. 

Pianka termoelastyczna jest ukojeniem dla zmęczonych mięśni, precyzyjnie dopasowuje się do kształtów ciała, jednocześnie eliminując nacisk, nie blokując przepływu krwi w żyłach. Pianka termoelastyczna sprawdza się najlepiej w połączniu z pianką wysokoelastyczną lub mocniejszą sprężyną, która będzie stabilizowała całość konstrukcji. 

Jeżeli chcesz, by Twój materac punktowo dopasował się do Twojego ciała oraz utrzymywał każdą jego część w prawidłowym ułożeniu, w oparciu o zróżnicowane strefy twardości – wybierz materac, którego rdzeń stanowi sprężyna kieszeniowa.

Zaletą sprężyny kieszeniowej jest jej punktowe dopasowanie się do poszczególnych części ciała. Każda, pojedyncza, sprężyna – zamknięta w materiałowej kieszonce – pracuje niezależnie od innych i ugina się wyłącznie w punkcie nacisku. Taki materac to doskonała opcja dla par, które cenią sobie wygodę. Sprężyna kieszeniowa nie przenosi drgań, zatem nie jedna osoba nie będzie odczuwała ruchów partnera. Dużym atutem jest też strefowe rozmieszczenie sprężyn, które zapewnia indywidualne podparcie, dopasowane do konkretnych części ciała. Co to oznacza? Dokładnie to, że w częściach, które są z reguły mocniej zatopione w materacu, jak biodra czy ramiona, sprężyna jest sztywniejsza, a więc oferuje mocniejsze, stabilniejsze wsparcie. W konsekwencji umożliwia to utrzymanie całego ciała i kręgosłupa w odpowiedniej pozycji snu.

W naszych materacach rehabilitacyjnych zastosowaliśmy różne rodzaje sprężyn od tych podstawowych w materacu Wenus, przez sprężyny multipocket (o zwiększonej ilości sprężyn na jednym metrze kwadratowym) w materacu Niobe i materacu Andromeda, aż po sprężyny o mocniejszej, sztywniejszej budowie, jak te w materacu Enyo i materacu Cora.

Każdy z tych materacy uzupełniony jest innymi surowcami. To, które połączenie będzie dla Ciebie najlepsze – zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb.

Potrzebujesz materaca, który sprosta zmieniającym się potrzebom Twojego ciała? – wybierz materac o zróżnicowanych stronach twardości.

Takie materace to m.in. materac Enyo, Julia, Niobe – których wypełnienie jest różne z obu stron. Jedna strona materaca jest wykończona pianką termoelastyczną, druga z kolei mocniejszą pianką wysokoelastyczną typu HR. Taki materac to dobra opcja, dla osób, które w zależności od pory roku i kondycji swojego ciała potrzebują zróżnicowanego wsparcia.

 

Jeżeli korzystasz z usług fizjoterapeuty lub lekarza specjalisty w danej dziedzinie, która dotyczy Twojego problemu zdrowotnego – skorzystaj z jego porad i wskazówek. Być może pozwolą Ci zawęzić grupę materacy, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wybór materaca jest bardzo indywidualną kwestią, dlatego zachęcamy, by dokonywać go po uprzednim przetestowaniu. Niezależnie od tego, czy wybierasz materac rehabilitacyjny, czy inny materac z naszej kolekcji gwarancją doskonałego dopasowania do Twoich potrzeb jest jego sprawdzenie i przetestowanie przed zakupem.

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera