Materac kieszeniowy – jaki wybrać?

Materac kieszeniowy – jaki materac kieszeniowy wybrać i jakie są właściwości sprężyny kieszeniowej.

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę słowo materac jedną z najczęściej pojawiających się podpowiedzi jest słowo kieszeniowy lub też kieszonkowy. Między innymi po tym fakcie możemy wnioskować, że materace kieszeniowe to najczęściej wyszukiwane, a jednocześnie jedne z najpopularniejszych materacy wybieranych przez klientów. Ilość zapytań sugeruje, że leżą one w kręgu zainteresowań sporej części potencjalnych klientów.

materac kieszeniowy janpol

Skąd popularność materacy kieszeniowych?

Zanim odpowiemy na postawione pytanie, przytoczymy krótką historię sprężyny kieszeniowej.

 

materac kieszeniowy

System sprężyn kieszeniowych opracował w 1899 James Marshall. Ulepszył on dostępne wówczas sprężyny bonellowe umieszczając je w materiałowych kieszonkach. Odseparowanie sprężyn od siebie, poprzez umieszczenie każdej pojedynczej sztuki w osobnej kieszonce umożliwiło ich niezależną pracę, a dzięki temu doskonałe, punktowe podparcie poszczególnych części ciała. Wynalazek ten odmienił zdecydowanie rynek dostępnych wówczas rozwiązań stosowanych w materacach i przeniósł wygodę użytkowania na inny poziom. Skąd zatem popularność materacy kieszeniowych dopiero w obecnych czasach? Sprężyny zamknięte w kieszonkach rozpowszechniły się w Europie i Ameryce dopiero w latach 30. XX wieku. Oczywiście na początku nie były dostępne dla wszystkich. Z biegiem lat zyskały popularność na tyle, by stać się rozwiązaniem ogólnodostępnym i osiągalnym dla przeciętnego konsumenta.

___________________________

Na popularność materacy kieszeniowych z całą pewnością przekłada się fakt, że to produkt opracowany dość wcześnie w stosunku do lateksu i specjalistycznych pianek, a więc pozwolił się poznać szerokiemu gronu klientów. Z drugiej strony, jest to dalej produkt stosunkowo świeży, na naszym, polskim rynku, bo jego szczyt popularności przypada na ostatnie kilkanaście lat.

Ich dostępność i atrakcyjna cena w stosunku do innych, bardzo zaawansowanych w swoim składzie surowców to kolejny argument przemawiający za ich zakupem, a w związku z tym dużą popularnością.

Dzisiaj właściwie w każdym większym czy mniejszym salonie wyposażenia sypialni znajdziemy materace kieszeniowe. To pewne, że w swoim asortymencie dystrybutorzy będą mieli przynajmniej kilka materacy z wypełnieniem kieszeniowym.

Innym, na pewno ważnym aspektem, który wpływa na popularność materacy kieszeniowych jest szeroki wachlarz możliwości łączenia kieszeniowego wkładu z innymi surowcami. Dzięki temu producenci są w stanie stworzyć wiele, zróżnicowanych modeli materacy, których bazą jest świetnie dopasowująca się do ciała sprężyna.

Materac kieszeniowy – właściwości. Jak działa sprężyna kieszeniowa?

Sprężyna kieszeniowa, z której zbudowane są materace kieszeniowe to nic innego jak popularna sprężyna bonellowa, z tą różnicą, że ta została zamknięta w materiałowej kieszonce. Patent wydaje się prosty, ale niesamowicie zmienia jej sposób działania.
Punktowa praca to hasło klucz dla opowiadania o sprężynie kieszeniowej.

Standardowa sprężyna po przyjęciu obciążenia zmniejsza swoją wysokość na całej swojej powierzchni – charakteryzuje się elastycznością powierzchniową. Nie dopasowuje się do kształtów ciała, a wyłącznie do jego ciężaru całościowo.

Z kolei sprężyna kieszeniowa działa punktowo (elastyczność punktowa), w miejscach zwiększonego nacisku Ugina się mniej lub więcej w odpowiednim punkcie, w zależności od poziomu obciążenia. Dzięki temu utrzymuje kręgosłup w stabilnym, zdrowym i zgodnym z jego naturalnymi krzywiznami ułożeniu. Pozwala zachować odpowiednią postawę ciała w czasie snu, dostosowując poziom ugięcia do konkretnych partii ciała. Sprężyny zamknięte w kieszonkach sprawnie podążają za Twoimi ruchami, przy każdym ruchu na nowo układając się w sposób dopasowany do Twojego ciała.

Zalety materacy kieszeniowych.

Za największą zaletę sprężyny kieszeniowej uważa się jej punktowe działanie. Sprężynowy wkład dopasowuje się do obciążenia i ugina się wyłącznie w miejscach zwiększonego nacisku, umożliwiając zachowanie odpowiedniej postawy kręgosłupa w czasie snu.

Innym ważnym aspektem jest fakt, że materace zbudowane na bazie sprężyny kieszeniowej (w przeciwieństwie do standardowych sprężyn typu bonell) nie przenoszą drgań, a zatem ruchy partnera nie będą odczuwalne dla drugiego użytkownika. Jest to związane z ich punktową pracą. Kiedy partner odwróci się z boku na bok pracować będą tylko te sprężyny, które znajdą się pod jego ciałem, cała reszta pozostanie nieodgięta, w wyjściowym ułożeniu. Kieszeniowy wkład blokuje efekt tzw. falowania przez co materace kieszeniowe uważa się za produkty doskonałe dla par, również dla tych z większą różnicą wzrostu i wagi.

Kolejną z zalet materacy kieszeniowych jest szeroki wachlarz możliwych połączeń sprężyny kieszeniowej z innymi surowcami. Sprężynę kieszeniową najczęściej spotkasz w towarzystwie pianki (od tej podstawowej po różne rodzaje pianki termoelastycznej) oraz lateksu. Mocniejsze podparcie na pewno znajdziesz w połączeniu kieszonek z naturalną płytą kokosową. Sprężyna kieszeniowa stanowi też doskonałą bazę dla materacy o zróżnicowanych stronach twardości. Poprzez wysoką elastyczność punktową świetnie współpracuje z  innymi półproduktami.

Jako baza materaca – sprężyna kieszeniowa umożliwia skorzystanie z zalet wielu surowców w jednym produkcie.

Trwałość to ważny argument pojawiający się w kontekście materacy kieszeniowych. To modele trwałe, a na pewno jako takie dały się poznać swoim klientom. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad odpowiedniego użytkowania.

Ceny materacy kieszeniowych mogą się wahać, w zależności od tego, z jakimi innymi surowcami zostały połączone. Jednak ogólnie ujmując stosunek ceny do jakości w materacach kieszeniowych stanowi ich dużą zaletę. W ofercie Janpol ceny materacy kieszeniowych rozpoczynają się od 999 zł za materac dla pary w najczęściej wybieranym rozmiarze 160 x 200 cm. Cena materaca dla dziecka, którego bazą jest wkład kieszeniowy to 526 zł dla rozmiaru 80 x 200 cm.

Rodzaje sprężyn kieszeniowych. Materac kieszeniowy a materac kieszeniowy multipocket.

W klasycznych materacach kieszeniowych stosuje się najczęściej sprężynę o gęstości upakowania 260 sprężyn/ m2, czyli tak zwany wariant pocket, nazywany też klasyczną sprężyną kieszeniową. Drugim, najbardziej popularnym rodzajem sprężyny kieszeniowej jest multipocket, w którym na każdym metrze kwadratowym znajduje się aż 500 małych sprężyn. W tym wariancie sprężyny mają mniejszą średnicę niż w wersji podstawowej, dlatego przy takim samym rozmiarze materaca mieści się ich dwa razy więcej. Na rynku można też spotkać sprężyny kieszeniowe o innych gęstościach upakowania (w zależności od producenta), nawet 1000 sprężyn na m2.  

Jaka jest różnica między klasycznym materacem kieszeniowym a materacem kieszeniowym multipocket?

Ilością punktów podparcia. Im więcej sprężyn tym dokładniejsze jest dopasowanie sprężyny do konkretnych partii ciała. Mniejsze sprężyny bardziej mają więcej punktów podparcia, a ich poziom dopasowania do ciała jest bardziej precyzyjny.

Materac 7 stref twardości. Sprężyny kieszeniowe ze strefami twardości.

Na rynku można spotkać sprężyny kieszeniowe bezstrefowe i strefowe. Jakie mają zalety jedne i drugie oraz który model wybrać dla siebie.

Standardowe sprężyny kieszeniowe charakteryzują się jednakową średnicą drutu, a zatem taką samą twardością. Sprężyny strefowe – to nic innego jak sprężyny kieszeniowe o różnych średnicach drutu, o różnej twardości, rozmieszczone w kieszonkach zgodnie z opracowanymi strefami komfortu.

Najczęściej spotkasz się z 7 strefami komfortu, odpowiedzialnymi kolejno za: głowę, barki, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, miednicę, uda, łydki i stopy.

Czy warto wybrać materac o 7 strefach komfortu?

Materace strefowe doskonale sprawdzą się u dorosłych użytkowników, których wysokość ciała pokryje się z wyznaczonymi strefami. Strefowość podnosi jeszcze bardziej poziom dopasowania materaca do konkretnych partii ciała. W miejscach wymagających mocniejszego, bardziej stabilnego podparcia, takich jak barki, miednica i uda  stosuje się sprężyny o większej twardości. W strefach, takich jak głowa, lędźwie, łydki i stopy – sprężyny o mniejszej sztywności, bardziej elastyczne.

Sprężyny bezstrefowe to zdecydowanie lepsza opcja dla materacy połączonych z twardymi surowcami, takimi jak kokos, gdzie różnica w twardości sprężyn mogłaby nie być tak odczuwalna przez użytkownika. To również opcja często pojawiająca się w materacach dla dzieci. Małe dzieci, ze względu na niewielki wzrost nie wykorzystałyby w pełni wyznaczonych stref twardości.

Materac kieszeniowy Janpol – jakich oznaczeń szukać.

Materace Janpol stworzone na bazie sprężyny kieszeniowej są oznaczone w katalogu oraz na naszej stronie internetowej charakterystycznym znaczkiem w postaci sprężynki – wzór poniżej.

       

Ikona z pojedynczą sprężyną oznacza materac kieszeniowy typu pocket, czyli materac, który zbudowany jest ze sprężyny o gęstości 260 sprężyn na 1 m2.

Ikona z podwójną sprężyną to materac kieszeniowy typu multipocket. W modelach tego typu stosuje się sprężynę o upakowaniu 500 sprężyn na 1 m2.

Kiedy już znajdziesz materac oznaczonym tą ikoną warto zastanowić się nad jego innymi cechami, które również będą wyrażone w postaci specyficznych piktogramów. To, jakich innych właściwości możesz szukać – zależy od Twoich potrzeb. Ogólne podpowiedzi znajdziesz w kolejnym akapicie.

Jaki materac kieszeniowy wybrać? Dla kogo materac kieszeniowy?

Można powiedzieć, że materac kieszeniowy sprawdzi się u każdego. Nie jest to stwierdzenie nad wyraz, dlatego że stale rosnąca liczba rozwiązań stosowanych w materacach kieszeniowych pozwala na dobranie materaca do potrzeb konkretnego użytkownika poprzez szeroki zakres połączeń surowcowych.

Poza tym, że jest to materac doskonały dla par, ze względu na brak efektu falowania, to świetnie sprawdzi się również u nastolatków i osób starszych.

Dzięki połączeniom z innymi surowcami, lista osób, dla których będzie to doskonała opcja stale się poszerza.

Dla przykładu: jeżeli szukasz materaca, który dopasuje się punktowo do ciała, ale jednocześnie potrzebujesz mocniejszego wsparcia i stabilnej podstawy to koniecznie spójrz na materace kieszeniowo – kokosowe, takie jak Delia, Erebu lub Erebu Dream lub wybierz materac o wzmocnionej sprężynie, jak Enyo lub XL Twin. To modele, które sprawdzą się również u osób o większej wadze.

Jeżeli oczekujesz elastycznego podparcia ciała, ale jesteś alergikiem to idealną opcją będzie połączenie sprężyny kieszeniowej i lateksu. Takie zestawienie gwarantuje bezpieczne użytkowanie i ochronę antyalergiczną. Więcej o właściwościach lateksu przeczytasz tutaj.

Większość materacy kieszeniowych dostępnych na rynku to materace dwustronne, a więc takie, których możesz używać z obu stron. Niektóre z tych materacy charakteryzują się zróżnicowanymi strefami twardości i/ lub wypełnienia. U kogo sprawdzi się materac o różnych stronach twardości? Na pewno u osób, które chcą zapewnić sobie zróżnicowane opcje podparcia ciała, które mogą dopasować do aktualnej kondycji ciała lub pory roku. Niektóre pianki, tak jak np. pianka termoelastyczna – lepiej sprawdzają się zimą, poprzez właściwości otulające ciało, a inne np. pianki żelowe, wysokoelastyczne będą doskonałą opcją na upalne dni.

Wydaje się, że taki materac to ideał – z całą pewnością tak, o ile obie strony tak samo bardzo będą Ci odpowiadały.

Pamiętaj, że działanie poszczególnych surowców w połączeniu ze sprężyną kieszeniową może być różnie interpretowane i odbierane przez konkretne osoby. Poziom komfortu i twardości materaca to kwestia indywidualna i może zależeć nie tylko od osoby, która testuje materac, ale również od podłoża, na którym materac został ułożony.

Jako producent zachęcamy, by przed wyborem konkretnego modelu przetestować go korzystając z ekspozycji w wybranym salonie. Materac powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, dlatego tak ważne jest sprawdzenie go na własnej skórze. Tylko w ten sposób możesz sprawdzić, jak na wybranym materacu układa się Twój kręgosłup i porównać swoje oczekiwania z konkretnymi właściwościami danych modeli.

Poniżej znajdziesz różne materace kieszeniowe naszej produkcji podzielone na kilka kategorii.

Materace kieszeniowe Janpol – szybka nawigacja.

Kliknij w nazwę materaca, żeby sprawdzić jego właściwości.

Materace kieszeniowo – kokosowe: Erebu, Erebu Dream, Delia

Materace kieszeniowe z lateksem: Nolli, Andromeda, Cora

Materace kieszeniowe z pianką/ pianką wysokoelastyczną: KlioCora, Niobe, Jan, XL Twin, Enyo, Delia, Wenus

Materace kieszniowe z pianką żelową: Jan

Materace kieszeniowe z pianką termoleastyczną: Jan, Helio, Nolli, XL Twin, Erebu Dream, Enyo, Niobe

Materace kieszeniowe multipocket: Helio, Nolli, Jan, Andromeda, Niobe

Materace kieszeniowe dla dzieci: Klio

Materace kieszeniowe o średniej twardości: Klio, Jan, Helio, Nolli, XL Twin, Andromeda, Cora, NiobeDelia, Wenus

Materace kieszeniowe twarde: Enyo, Erebu

Rehabilitacyjne materace kieszeniowe: Klio, Enyo, Andromeda, Wenus, Cora, Niobe

Materace kieszeniowe o zróżnicowanych stronach twardości/ komfortu: Delia, Nolli, Niobe, Jan, XL Twin, Enyo

 

 

 

 

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera