Logo row
Jak zadbać o materac - Fabryka Materacy JANPOL

Jak zadbać o materac

Jak zadbać o materac – dobre praktyki.

Co zrobić, żeby materac służył nam jak najdłużej? Wybraliśmy idealny materac, co zrobić, żeby jak najdłużej zachowywał swoje pierwotne właściwości? Jak dbać o materac? Podpowiemy Wam w kilku punktach. To takie 7 podstawowych zasad, które powinien znać każdy posiadacz materaca.

1. Wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb.

Dobrze dopasowany do naszych potrzeb materac będzie służył nam przez lata. Odpowiednio dobrany do naszej wagi i wzrostu będzie utrzymywał kręgosłup w zdrowym ułożeniu, a my będziemy budzili się wypoczęci. Unikajmy zbyt miękkich lub zbyt twardych materacy nie tylko ze względu na nasz komfort, ale również na możliwość przedwczesnego odkształcenia się materaca spowodowanego źle dobranym modelem do naszej postury.

2. Materac służy do spania i relaksu w pozycji leżącej lub półleżącej.

Pamiętajmy, że materac służy do spania. Nie powinien być traktowany jako trampolina dla naszych pociech. Unikajmy również częstego siedzenia na brzegach materaca. Jeżeli nasz materac zbudowany jest z elementów nie nadających się do zginania (jak płyta kokosowa, niektóre rodzaje pianek i sprężyn) powinniśmy szczególnie uważać podczas odwracania i podnoszenia. Unikajmy stelaży regulowanych, z możliwością unoszenia głowy i nóg, w przypadku gdy nasz materac nie jest do tego przeznaczony.

Śniadanie w łóżku? Brzmi wspaniale, jednak powinniśmy skorzystać ze specjalnego stoliczka lub podkładki, która zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia materaca.

3. Materac powinien mieć odpowiednie wsparcie w postaci stelaża lub bazy kontynentalnej.

Wybierając wymarzony materac często zapominamy o jego wsparciu w postaci stelaża lub bazy. Odpowiednio dobrany stelaż lub baza zwiększają wygodę snu na materacu. Wierzymy, że nikt z Was nie układa materaca na podłodze, jednak jeżeli Wasz materac jest ułożony bezpośrednio na podłodze lub płycie bez specjalnych otworów,  to koniecznie powinniście z tego zrezygnować. Z wielu powodów, a przede wszystkim ze względu na: brak odpowiedniej wentylacji, możliwość odkształcenie się materaca w sposób niewłaściwy oraz zniekształcenie odczucia twardości i braku możliwości wykorzystania w pełni walorów materaca.

Odczucie komfortu snu wynika z całości konstrukcji na której śpimy. Źle dobrany stelaż może spowodować, że nie odczujemy wszystkich walorów naszego materaca. Więcej o tym, jak dobrać stelaż i na co zwracać uwagę przed zakupem przeczytacie w artykule: Stelaż pod materac – jaki wybrać?

W przypadku umiejscowienia materaca w łóżku ze stelażem powinniśmy pamiętać, że optymalna wysokość materaca nie powinna przekraczać dwukrotnej wysokości burty łóżka. Upraszczając, najlepiej kiedy nasz materac wystaje nieco ponad ramę łóżka. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nasz materac nie będzie się przemieszczał, ale też nie będziemy uderzali o burtę wychodząc z łóżka.

Wybierając bazę kontynentalną powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy materac nie przesuwa się za mocno po jej powierzchni. Jeżeli chcemy uniknąć tego efektu koniecznie wybierajmy materace, których pokrowce nie mają zbyt gładkiej i śliskiej powierzchni. Możemy też wybrać bazy, których środkowa część jest wykonana ze specjalnej tkaniny blokującej przesuwanie się materaca po jej powierzchni. Materiał typu antyslip czasem stosowany jest również w materacach.

Co jeśli wybieramy łóżko złączone z dwóch podstaw lub/ i z dwóch pojedynczych materacy?

Chcąc uniknąć przesuwania się elementów łóżka możemy zastosować specjalne haczyki łączące podstawy. To mały, metalowy element, mocowany od spodu łóżka, który w łatwy sposób pozwala na złączenie i rozłącznie podstaw.

haczyk łączący bazy

Jak zapobiec rozsuwaniu się materacy na łóżku?

W warunkach domowych możemy złączyć materace stosując jedno, wspólne, prześcieradło z gumkę lub jeżeli wybieramy materace w pokrowcach żakardowych (stosowane w hotelach) możemy skorzystać z opcji zamka łączącego – wszywanego pod lamówkę każdego z pojedynczych materacy, który pozwala na złączenie materacy bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Zasuwamy zamek i po sprawie.

4. Wentylacja materaca.

Dzisiejsze modele materacy są tworzone w oparciu o surowce umożliwiające swobodną wymianę powietrza wewnątrz wkładu. Dodatkowym elementem często stosowanym w materacach są taśmy i specjalne otwory wentylacyjne. Wspomagają przepuszczanie powietrza z/ do wnętrza materaca.

Zastosowanie stelaża lub bazy według zaleceń z poprzedniego punktu również wspomaga odpowiednią wentylacje materaca.

Jakie są inne sposoby na wzmocnienie wentylacji wewnątrz wkładu? Dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie niezaścielonego łóżka przez ok. 20 – 30 min po wyjściu z łóżka. W ten sposób nagromadzona podczas nocy wilgoć zdąży odparować, a nasz materac pozostanie dłużej świeży.

5. Odwracanie materaca.

To czynność obowiązkowa, jeżeli chcemy, by nasz materac służył nam przez długi czas. Materac odwracamy nie tylko dwa razy w roku, korzystając z walorów umieszczonych, w poszczególnych jego warstwach.

Zaleca się odwracanie materaca „góra – dół” co najmniej dwa razy do roku, a najlepiej jeżeli czynność tę powtarzamy raz na kwartał. Konieczne jest także obracanie materaca głowa – nogi raz w miesiącu (przez pierwsze pół roku użytkowania materaca). Możemy powtarzać ten zabieg przy okazji zmiany pościeli. Czynność ta pozwala na przedłużenie żywotności materaca i równomierne odkształcenia wkładu, które z biegiem czasu są normalnym zjawiskiem wynikającym ze zużycia surowca.  

6. Pranie i czyszczenie pokrowca oraz odkurzanie materaca.

Czyli, jak czyścić materac i jak zrobić to dobrze.

Jeżeli nasz materac wyposażony jest w pokrowiec umożliwiający pranie – możemy, a nawet powinniśmy raz na pół roku, skorzystać z tej opcji.  Co ważne, informacja na temat warunków prania znajduje się zawsze na metce wszytej na dłuższym boku materaca, tuż pod metką z nazwą modelu lub producenta.

W przypadku pokrowców żakardowych (bez możliwości prania) zaleca się czyszczenie miejscowe. Pokrowce te nie nadają się do prania, nie powinniśmy ich zdejmować, prać i nadmiernie moczyć. Odradzamy również używanie odkurzaczy piorących i innych tego typu sprzętów.

Chcąc pozbyć się roztoczy i kurzu zalecamy odkurzanie materaca odkurzaczem. W tym celu można zastosować szczotkę do tapicerki. Materac odkurzamy po zdjęciu pokrowca.

7. Dodatkowe elementy zabezpieczające materac.

Nakładki higieniczne – jakie są korzyści ich stosowania?

topper

Nasz materac możemy dodatkowo zabezpieczyć korzystając ze specjalnych nakładek i ochraniaczy. Stosowane często w hotelach i apartamentach materace posłaniowe pozwalają przedłużyć trwałość materaca, a także zwiększyć komfort snu. W zależności od wypełnienia materac posłaniowy może również wyregulować twardość materaca bazowego. Wybierając materac z wypełnieniem z pianki można zwiększyć twardość materaca, z kolei decydując się na wypełnienie z lateksu możemy uzyskać bardziej miękkie podparcie. Materace posłaniowe można z powodzeniem stosować również w prywatnych sypialniach. Nie jest to produkt przeznaczony wyłącznie dla hoteli.

Poza topperami, na uwagę zasługują też nakładki higieniczne.(To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą). Ich specjalna powłoka zabezpiecza materac przed zanieczyszczeniem oraz zamoczeniem. Z kolei trwałość i możliwość prania w wysokich temperaturach pozwala na zachowanie wysokiej higieny snu.

Szczególnie polecamy je do hoteli i apartamentów. Ich zastosowanie pozwala na zapewnienie higienicznych warunków snu każdemu z gości. Wystarczy wyprać je w 60 lub 90 stopniach (w zależności od nakładki). To produkty bardzo uniwersalne, dlatego też poza hotelami są stosowane również w placówkach ochrony zdrowia oraz w naszych domach. Jeżeli posiadacie malutkie dzieci, które chętnie goszczą w Waszych łóżkach lub też zwierzaki, nakładka higieniczna powinna być dla Was produktem must have. Jeżeli nie, to także je polecamy. Ułatwiają utrzymanie materaca w czystości.

 

I tak dotarliśmy do końca zasad dbania o materac według Janpol. Dla większości z Was były to za pewne kwestie oczywiste, jednak wychodzimy z założenia, że nikomu nie zaszkodzi przypomnieć, że warto dbać o materac. Stosowanie się do tych 7 zasad zaowocuje komfortowym snem przez wiele lat.

 

 

 

Szybki kontakt

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami?
Zapisz się do newslettera.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas.

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera