PRODUKTY HOTELOWE PRODUKTY SZPITALNE

Baza wiedzy

Artykuły
1 2 3 4 5 6

Przyczyny bezsenności


Fabryka Materacy JANPOL - Przyczyny bezsenności

Prawie każdy z nas ma za sobą doświadczenie przynajmniej jednej nieprzespanej nocy. Problemy ze snem są obecnie jedną z najczęściej zgłaszanych przez Polaków dolegliwości podczas wizyt u lekarza. 
 
Dlaczego źle śpimy?
 
Zazwyczaj bez większego wysiłku potrafimy wskazać przyczyny naszych kłopotów. Prowadzimy nieregularny tryb życia, mamy mnóstwo stresu, nasza dieta nie jest zdrowa i zbilansowana. Kładziemy się na niewygodnej poduszce i materacu, a przed snem korzystamy z urządzeń mobilnych. Sypialnia często jest miejscem pracy i rozrywki, a nie oazą wypoczynku. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, trudno o zdrowy sen, który zapewni regenerację sił.
 
 
Co na to medycyna?
 
Z medycznego punktu widzenia o bezsenności mówi się, kiedy niedostateczna ilość lub jakość snu występuje co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum jeden miesiąc. Następstwem jest znacznie gorsze samopoczucie i złe funkcjonowanie w ciągu dnia.

 
Garść statystyk
 
Problemy ze snem częściej obserwuje się u osób starszych niż u ludzi młodych, jednak przyczyn należy szukać w ogólnym pogorszeniu stanu zdrowia. Seniorzy, którzy utrzymują ciało i ducha w dobrej kondycji, nie mają powodów do obaw. Kobiety narażone są w większym stopniu niż mężczyźni - wszystko przez zmiany hormonalne.
Prawdopodobieństwo wystąpienia omawianych problemów wzrasta u osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe oraz choroby układów: krążenia, oddechowego i pokarmowego. Najliczniejszymi schorzeniami, które zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń snu są zaburzenia psychiczne.
 
Dzisiaj medycyna daje możliwość leczenia zaburzeń snu zarówno przy pomocy terapii behawioralno-poznawczej, jak i farmakologicznie. Dzięki temu chorzy mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość i wierzyć, że w końcu będą mogli dobrze się wyspać.