PRODUKTY HOTELOWE PRODUKTY SZPITALNE

Baza wiedzy

Artykuły
1 2 3 4 5 6

Idealne warunki snu

Specjaliści zalecają siedem, osiem godzin snu na dobę. Czy przesypianie 1/3 dnia wystarczy, aby czuć się dobrze? Nie do końca. Poza ilością snu, ogromne znaczenie mają warunki, w jakich śpimy. Jeśli chcemy, aby były idealne, warto zadbać o ciszę , spokój, temperaturę i wilgotność powietrza, a także wszystko to, co jest związane z naszym łóżkiem.

Łóżko na miarę

Tak, jak nie powinno się oceniać książki po okładce, tak nie należy decydować się na łóżko ze względu na jego ramę. Gotowe komplety typu rama plus stelaż i materac mogą nie mieć do zaoferowania nic poza wyglądem. Najlepiej „skomponować” łóżko samemu, uwzględniając przy tym własne preferencje i potrzeby.

O komforcie snu w dużej mierze decyduje materac, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Jeśli śpimy we dwoje, wart rozważyć zakup materaca kieszeniowego, który minimalizuje efekt falowania. Oznacza to, że ruchy jednej osoby nie są tak mocno odczuwalne dla drugiej. Podobne właściwości ma pianka termoelastyczna, która punktowo dopasowuje się do ciała. Nowe technologie pozwalają także na wykorzystanie w materacach surowców naturalnych takich, jak lateks czy włókna kokosowe. Świetnie sprawdzają się one w sypialniach alergików.

Równie ważny, co wypełnienie jest stopień twardości materaca. Osoby o drobnej budowie ciała powinny przetestować materace miękkie i średnio twarde , a osoby o wadze powyżej 80 kg materace twarde. Dopasowanie materaca możemy sprawdzić w prosty sposób – wystarczy leżąc na wznak wsunąć dłoń pod plecy. Jeśli napotka lekki opór, oznacza to, że materac jest dla nas odpowiedni. Między plecami, a materacem nie powinna się tworzyć przestrzeń, nie wskazane jest też abyśmy się w niego zapadli.

Aby optymalnie wykorzystać właściwości materaca i zapewnić mu długą żywotność, warto zainwestować w dobry stelaż. Proste, nieregulowane modele spełniają swoją podstawową funkcję – dają podparcie i zapewniają cyrkulację powietrza. Na dodatkowe udogodnienia możemy liczyć wybierając stelaż regulowany, który sprawdzi się doskonale, jeśli lubimy czytać w łóżku lub spędzamy w nim dużo czasu ze względu na chorobę.

Szczegóły są ważne

Wiele osób miewa trudności z zaśnięciem, zwłaszcza po ciężkim, męczącym dniu. Kofeina, codzienne stresy i pobudzenie sprawiają, że obracamy się z boku na bok nie mogąc znaleźć wytchnienia. Aby zniwelować napięcie nagromadzone w ciągu dnia, warto poświęcić nieco czasu na wyciszenie przed snem. Może w tym pomóc książka, ziołowa herbata lub aromatyczna kąpiel. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest pokrowiec na materac Stressfree uszyty z dzianiny, która odprowadza z ciała nagromadzone ładunki elektryczne. Pozwala zapaść w głęboki, relaksujący sen.

Bardzo ważna dla komfortu i zdrowia jest także temperatura powietrza. Najlepiej, jeśli jest ona nieco niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Dobrze, gdy wynosi między 17, a 19 stopni Celsjusza. Należy także pamiętać o regularnym wietrzeniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pokoju. Jest to ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy na co dzień działają kaloryfery. Rozwiązaniem może być specjalny nawilżacz lub mokry ręcznik położony na grzejnik.

Choć powiedzenie: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, niesie ze sobą głębszy przekaz, to w przypadku sypialni możemy potraktować je dosłownie. Bez odpowiedniej kołdry i poduszki trudno o komfortowy wypoczynek. Kołdra powinna być wykonana z naturalnych materiałów i zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Poduszka z kolei nie może być zbyt miękka, ani zbyt twarda. Doskonałym rozwiązaniem są poduszki profilowane firmy Janpol, które zapewniają optymalne podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Jeśli zadbamy o wszystkie powyższe elementy, nasz sen będzie naprawdę wartościowy i regenerujący. Po kilku takich nocach poczujemy ulgę i już nigdy nie będziemy chcieli wrócić do poprzednich zwyczajów.