PRODUKTY HOTELOWE PRODUKTY SZPITALNE
NEWSLETTER

Baza wiedzy

Artykuły
1 2 3 4 5

Oświetlenie w sypialni

 
Nie da się ukryć, że światło odgrywa w naszym mieszkaniu bardzo dużą rolę. Przy doborze oświetlenia kierujemy się różnymi kryteriami. Ważne jest dopasowanie lamp zarówno do wystroju wnętrza, jak i do pełnionych przez niego funkcji. 
 

Nie tylko sen…
 
Fabryka Materacy JANPOL - Oświetlenie sypialni
Długie jesienne i zimowe wieczory sprzyjają lekturze książek. Często sypialnia staje się oazą, gdzie możemy bez przeszkód zanurzyć się w lekturze. W trosce o wzrok przyjrzyjmy się oświetleniu tego pomieszczenia. Pamiętajmy, że czytanie przy słabym świetle negatywnie wpływa na zdolność widzenia. Skutkiem jest nie tylko zmęczenie oczu, ale tez złe samopoczucie i ból głowy. 
 
Kiedy myślimy o sypialni, wyobrażamy sobie łóżko, a po obu jego stronach – nocne stoliki z lampkami. Tradycyjne modele z abażurem nie będą dobrym rozwiązaniem dla moli książkowych. Klosz ogranicza emisję światła, dlatego lepiej wybrać oprawy, które pozwolą na zawężenie świetlnego strumienia i regulację kierunku jego padania.
 
Warto zwrócić uwagę na barwę światła. Zimna sprzyja skupieniu i koncentracji, pobudza do aktywności, natomiast ciepła ma działanie relaksujące, pomaga odprężyć się i zasnąć. Na opakowaniu żarówek znajdziemy informację o temperaturze barwowej, wyrażonej w stopniach Kelvina (K) . Powszechnie przyjmuje się, że światło zimne ma temperaturę barwową powyżej 5300 K, światło ciepłe – poniżej 3300 K, a barwa neutralna lokuje się w przedziale pomiędzy 3300 K a 5300 K. Barwa światła nadaje charakter wnętrzu. Dlatego do sypialni bardziej odpowiednie będzie światło ciepłe, które sprawi, że pomieszczenie nabierze przytulnego klimatu . Przy wyborze mocy oświetlenia najlepiej kierować się własnymi odczuciami.  Strumień światła nie może razić nas w oczy, ale niewskazane jest również mocne wytężanie wzroku.
 
 
Oświetlenie a charakter wnętrzaFabryka Materacy JANPOL - Oświetlenie sypialni
 
W wielu sypialniach znajdują się lampy wiszące. Ten wariant oświetlenia górnego nie tylko równomiernie rozjaśnia pomieszczenie, ale stanowi również element dekoracyjny. Inna lampa będzie pasowała do sypialni w stylu nowoczesnym, gdzie stawia się na prostotę i minimalizm, a inna do pomieszczenia w stylu klasycznym.   
 
Lampa stojąca stanowi dodatkowe źródło światła. Dzięki niej możemy lepiej wyeksponować zdjęcia, obrazy lub meble, na które chcemy zwrócić większą uwagę. 
 
Fabryka Materacy JANPOL - Oświetlenie sypialniOświetlenie LED podkreśla intymny charakter sypialni. Optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Dodatkowym atutem jest energooszczędność takiego rozwiązania. Niewielkie diody LED można zamontować w wielu miejscach. Podświetlone za ich pomocą meble nabiorą lekkości .
 
Odpowiednia aranżacja oświetlenia w sypialni zapewni nam komfort zarówno w czasie błogiego wypoczynku, jak i aktywności wymagających skupienia wzroku. Dobrze dobrane lampy będą piękną ozdobą pomieszczenia oraz zapewnią atmosferę odprężenia i relaksu.