PRODUKTY HOTELOWE PRODUKTY SZPITALNE
NEWSLETTER

Baza wiedzy

Artykuły
1 2 3 4 5

Sypialnia alergika

Coraz więcej osób cierpi na alergie. Katar, kaszel, złe samopoczucie, bóle głowy – to najczęstsze objawy tej przypadłości. Co możemy zrobić, aby poprawić komfort życia osoby zmagającej się z tym problemem?
 
Kiedy za oknem szaro i ponuro…
 
Jesień to trudny czas dla alergików. Kiedy na zewnątrz jest chłodno, deszczowo i wietrznie, więcej czasu spędzamy w czterech ścianach. Wzrasta nasza ekspozycja na kurz i inne domowe alergeny. Jesienią w wielu mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy, a ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy. Dlatego dobrze jest rozpocząć od porządków, szczególnie w sypialni. Pomieszczenie, w którym śpi alergik nie jest odpowiednim miejscem na dywany, ciężkie zasłony i inne przedmioty, na których łatwo osadza się kurz. Jeżeli w domu są zwierzęta, trzeba częściej sięgać po odkurzacz, aby pozbyć się uczulającej sierści. 
 
Jeżeli na alergię cierpi dziecko, trzeba przyjrzeć się zabawkom, jakie znajdują się w jego otoczeniu. Pluszaki, tak uwielbiane przez najmłodszych, są siedliskiem alergenów, jednak można podjąć starania, aby mały alergik nie musiał rezygnować z ulubionych maskotek. Dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem może być włożenie zabawki na noc do zamrażarki. 

 
W łóżku czyli materac, kołdra i poduszka
 
Mówiąc o sypialni trzeba podjąć temat wyboru odpowiedniego materaca. W przypadku osoby cierpiącej na alergię najważniejsze jest, aby podłoże snu zapewniało dobrą cyrkulację powietrza. Celem jest powstrzymanie rozwoju drobnoustrojów, które powodują uczulenia. Wspominaną właściwość posiadają takie surowce jak pianka wysokoelastyczna oraz lateks, dlatego alergikom można zarekomendować materace wykonane z tych materiałów. Przed zakupem wskazane jest sprawdzenie czy nie jesteśmy uczuleni na substancję znajdującą się we wnętrzu wybranego modelu – w tym celu można wykonać profilaktyczne badania. 
 
Bardzo dobrym pomysłem jest zakup pokrowca na materac, który nadaje się do prania w warunkach domowych. Trzeba pamiętać, aby wkładać go do pralki przynajmniej dwa razy w roku, a najlepiej raz na kwartał. Warto wybrać model, który posiada specjalne powłoki chroniące materac przed bakteriami i zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów. Jego właściwości powinny utrzymywać się nawet po wielokrotnym praniu.
 
Ciężkie puchowe pierzyny nie są dobrym wyborem dla alergika. Lepiej zdecydować się na kołdrę i poduszkę z wypełnieniem syntetycznym, z dodatkiem środków, które hamują rozwój roztoczy, bakterii i grzybów. Częstotliwość prania pościeli zależy od stopnia uczulenia i odczuwanych objawów. 
 
 
Odpowiednie warunki
 
Wilgotność powietrza to inaczej procentowa zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza, zawartość pary wodnej w powietrzu. Optymalna – wynosi około 50%. Kiedy jest niższa, powietrze staje się zbyt suche, a w pomieszczeniu unoszą się roztocza i kurz, które wywołują katar i kaszel. Dobrym pomysłem, szczególnie w sezonie grzewczym, jest zakup nawilżacza powietrza. Są jednak i domowe sposoby na to, aby zapewnić w mieszkaniu odpowiedni poziom wilgoci. Wystarczy na gorącym kaloryferze położyć mokry ręcznik. Dodatkowo można skropić materiał olejkiem eukaliptusowym, który jest niezwykle skuteczny w chorobach układu oddechowego. Jego właściwości z pewnością zostaną docenione przez alergików. 
 
Odpowiednia temperatura w pokoju, w którym śpimy, to 18-19 stopni. Jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz jest zimno, mamy ochotę wygrzać się w sypialni. Jednak ustawienie w tym pomieszczeniu zbyt wysokiej temperatury nie wyjdzie nam na zdrowie. Sen nie zapewni regeneracji sił, będziemy znużeni i rozleniwieni, może pojawić się suchość w gardle i katar. Szczególnie dla alergika bardzo istotne jest regularne wietrzenie sypialni. Nawet przy dużych mrozach dobrze jest otworzyć okno chociaż na 10 minut.
 
Obecnie, dzięki postępowi medycyny, komfort życia alergików znacznie się poprawił. Jeżeli dodatkowo dokonamy niewielkich zmian w swoim otoczeniu, alergia na pewno nas nie pokona.